NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

RECENZE A OHLASY > UDÁLOSTI A SETKÁNÍ > XV. Przystanek Woodstock

XV. PRZYSTANEK WOODSTOCK – KOSTRZYN NAD ODRĄ

Vojtěch Šícha

 

„Niesłychany, niesamowity, zajebisty… „ a tak dále, a tak podobně. Každý dotázaný účastník snad největšího současného evropského hudebního festivalu nalezl svůj osobitý superlativ, kterým mě – cizince – přesvědčoval, že jsem tam, kde jsem, skutečně na správném místě. Festival, jenž přímo odkazuje na historickou událost, tedy Woodstock 69, se letos dožil významného výročí. A oslava to byla nevídaná.

 

Niesłychany – je opravdu cosi neslýchaného, aby byla akce, která nabízí posluchači výkvět současné polské scény, hosty z blízkých i vzdálených zemí, samotnými návštěvníky vybrané amatérské skupiny (výběr probíhá pomocí hlasovaní na webových stránkách festivalu měsíce před jeho zahájením) i opravdové stars, jako jsou například němečtí Guano Apes, zdarma. Dále! Na festival jsou každoročně vypraveny desítky speciálních vlaků z celého Polska za velmi výhodných přepravních podmínek. Stále to nestačí! Několik hodin jízdy ve stoje na jedné noze prý k festivalové atmosféře patří. Ačkoli se každým rokem očekává zhruba 400 tisíc návštěvníků, město Kostrzyn a jeho obyvatelé nejsou nastaveni nepřátelsky, přestože mnozí účastníci nesplňují ani minimální nároky na tzv. slušné chování. Nejčastější způsob nákupu zastává výměna zboží všeho druhu, prosté darování či nevratné půjčky, a o hygieně je lépe se nezmiňovat. Přesto je od prvního okamžiku jasné, že zde vládne především pohoda, přátelství a je-li třeba, i okamžitá nezištná pomoc.

 

Niesamowity – skutečně je zvláštní, že se lidé ještě dnes dokáží takto bavit. Kultura hippies již dávno vyšuměla a časté poukazování na zesilující izolaci člověka ve společnosti je denním chlebem. Woodstock vás ujistí, že tomu tak být nemusí. Každý s vámi rád pohovoří, popije, vykouří cigaretu, neobvyklé není ani neustálé podávání ruky či zdravení neznámých neznámými, lze se setkat i s tím, že vás někdo z prosté radosti obejme nebo políbí. Uznávám, že ne vždy je takový kontakt příjemný, ale kde se vám to dnes stane?!

 

Zajebisty – není snad výstižnějšího výrazu, který by vyjádřil atmosféru festivalu přesněji. Na ohromné ploše tančí, zpívá, spí, koupe se v blátě, raduje se, pláče, ale i pracuje (skupina organizátorů je veliká, působí zde zdravotníci, pro opravdový stav nouze je zde nedaleko v areálu připravena vojenská jednotka etc.) neuvěřitelné množství lidí. Za hlavním „náměstím“ se dále do kopců táhne nekonečné stanové město. Davy lidí proudí tam a zpět. Za bílého dne je to skutečně neskutečná podívaná. Za tmy pak atmosféra nepopsatelná.

 

Nejen hudba – možná to zní jako reklamní slogan, jehož cílem je oslovit ty, které se doposud oslovit nepodařilo. Samozřejmě, že se jedná především o festival hudební. Ovšem nerad bych opomenul prostor věnovaný současnému výtvarnému dění. Proto je zde Akademia sztuk pięknych. Stan, který nabízí instalaci rozměrných obrazů, promítání filmů, různé workshopy a – co mne zaujalo především – přednášky významných osobností výtvarného umění.

 

„Nejen hudba“ jsem pak slyšel ještě několikrát, ovšem ve zcela jiných souvislostech. Cestu zpět jsme s kolegou chtěli využít k poznávání polské krajiny. Vhodným se nám zdál být autostop. A právě první z řidičů, který nás velmi významně přiblížil hranicím domoviny, mě upozornil na skutečnost, že zde opravdu nejde jen o hudbu. Tento pán neváhal vyjet na jednodenní výlet (100 km tam a 100 km zpět!) prostě proto, že Przystanek Woodstock je jeho slovy: „po prostu wydarzenie“. Jde zde tedy o setkání (jiného druhu?)! Vše ostatní je příjemný bonus navíc.

 

Nezbývá než konstatovat, že se letošní ročník opravdu vydařil. A já tak mohu touto formou ještě jednou poděkovat neznámým sousedům z vedlejšího stanu za to, že mi půjčili ruční nabíječku k mobilnímu telefonu (slyšeli jste o ní někdy?) a já se přeci jen v davu setkal se svými přáteli.

 

Doporučení: máte-li možnost vyrazit o pár dní dříve, určitě to udělejte. Váš stan nebude vzdálen tři kilometry od místa dění, pokud tomu sami nebudete chtít. Rozhodně se bude hodit šátek přes ústa či respirátor, v davu se špatně dýchá (zvláště když neprší a zvedá se prach). Snažte se, aby váš mobilní telefon zůstal ve hře co nejdéle. Bez něj je téměř nemožné setkat se s kýmkoli, nejste-li předem domluveni na pevné hodině a nalezitelném místě setkání. Jste-li kuřáci, vezměte několik krabiček kuřiva do zásoby, určitě budete mít s kým se podělit.

 

http://www.wosp.org.pl/

 

11. 08. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147821 návštěv, dnes zatím 27 (2 online).