NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

RECENZE A OHLASY > KULTURA > Vystřihněte si medvídka Haribo

VYSTŘIHNĚTE SI MEDVÍDKA HARIBO

Michala Benešová

 

V Polském institutu v Praze můžete až do konce července navštívit výstavu vratislavské výtvarnice Katarzyny Kmity. Nese symbolický název Vystřihovánky. Na své si na ní přijde nejen ten, kdo vyrůstal za časů raného československého (potažmo polského) kapitalismu a komu se jedním ze symbolů dětství staly, chtě nechtě, kreslené Sněhurky, medvídci Haribo či Myšák Mickey. Nemá cenu přesvědčovat sebe samé, že nás kromě Rákosníčků, Včelích medvídků a Vitacitu neokouzlila také exotika západní popkultury. Postupně se stala běžnou součástí našeho života, stejně jako reklamní slogany velkých korporací nebo mobilní telefony. Stala se každodenností, všedností. Ještě v jiném koloritu vyrůstala generace dnešních náctiletých – archaicky nakreslenou Sněhurku nahradili Pokémoni, ikonami se stali hip-hopeři, uměním graffiti. Byla-li jednou ze základních funkcí lidového umění funkce integrační a jeho charakteristickými znaky mj. jednoduchost kompozice i zvolených motivů, jejich ustálenost, opakovatelnost či symetričnost, pak není divu, že výše zmíněné „pop-ikony“ dnes nabývají charakteru jakéhosi folkloru 21. století, novodobých zlidovělých a obecně známých motivů a obrazů, které splňují mnohé z toho, co kdysi původní lidová tvorba. Obklopují (post)moderního člověka na každém kroku podobně, jako lípy a kohouti obklopovaly člověka 19. století, podobným způsobem podněcují i naši spontánní tvořivost.

 

Tento fenomén si jako základ pro svou tvorbu vybrala i Kasia Kmita. Estetiku reklamy a masové globalizované kultury pojednala jako svérázný protipól tradiční lidové tvořivosti, stojící však na tomtéž základě. Využívání firemních log a notoricky známých animovaných postaviček chápe jako součást dnešního folklóru, podobně jako před desítkami let plnily stejnou roli stylizované rostlinné ornamenty, barevné květy či ptačí pera. Návratem k lidové tvorbě druhé poloviny 19. století je pak autorce volba výtvarné techniky. I vystřihovánky si leckdo pamatujeme z dětství, bohatě zdobené kruhové plastické obrazy však byly typické i pro polskou Łowicz, kraj proslulý svou folklorní tradicí. Právě na ni Kasia Kmita zvoleným postupem navazuje. Její vystřihovánky jsou však zvíci metru čtverečního, v černém orámování září barvami a kohoutky na nich doprovázejí již zmíněná Sněhurka či medvídek Haribo (oba mimo jiné opásaní stejnou globalizovanou červenou mašlí). Pečlivě zpracovaná dílka Katarzyny Kmity zaujmou především neotřelým nápadem propojit zdánlivě nespojitelné. Ze stylizovaného listoví tak vyrůstá mobilní telefon, osou obrazu (nebo světa?) se stává logo Coca Coly přebarvené na růžovo, symbolem půvabu už není dívka „krev a mlíko“ v kroji, ale štíhlá modelka v bikinách.

 

Dojem z výtvarného díla ještě posiluje promyšlená práce s kontrasty, a to hned v několika rovinách. Na první pohled patrný kontrast syté černi orámování, jíž jsou ztvárněny i tradiční łovičské zvířecí a rostlinné motivy (jichž se autorka drží s pietou prozrazující cit pro základ, z něhož sama čerpá inspiraci), a sytých barev, které často zosobňují naopak výdobytky moderního folklóru, výtečně ilustruje základní „dialektický protiklad“ starého a nového, tradičního a moderního. Podobně zaujme kontrast plných a prázdných ploch, ostrých a záměrně rozmytých, neučesaných kontur, v neposlední řadě i hra s principem symetričnosti, typické pro zvolenou techniku. Jak prozradila při vernisáži i sama autorka, nedílnou součástí její vystřihovánkové tvorby je i její odvrácená strana – zbytky materiálu, který není součástí výsledného obrazu, ale který nemizí. A kdo ví, zda mají větší vypovídající hodnotu precizně vytvořené vystřihovánky, nebo kupa barevného papíru, která jim umožnila vzniknout...

 

Při návštěvě výstavy v Polském institutu na vás chtě nechtě dýchne nostalgie. Za časem nadvakrát minulým. Vystřihovánky Kasi Kmity vedou k zamyšlení, jaká realita nás obklopuje, nepostrádají však ani smysl pro humor. Jak návazností na starou techniku, tak využitím tradičních motivů, resp. jejich novodobým přetvořením, se pak pokoušejí hledat a nově interpretovat roli tzv. lidové tvorby v 21. století.

 

Kasia Kmita: Vystřihovánky. 4. 6.-31. 7. 2008, Polský institut, Malé náměstí 1 (vchod Karlova 27), Praha 1

 

08. 06. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147821 návštěv, dnes zatím 27 (2 online).