NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Led: Polská fantastika dobyla Cenu Kościelských

Polská fantastická literatura o sobě dala opět slyšet. Již tradičně se o její dobrou pověst i mezi konzervativněji založenými čtenáři a kritiky stará Jacek Dukaj (nar. 1974). Uznávaný autor fantasy se letos uchází i o prestižní cenu Nike. Na její vyhlášení si musíme ještě několik dní počkat, Dukaj však mezitím stihl posbírat jinou ceněnou trofej – letošní Cenu Kościelských určenou pro mladé polské literáty. V obou případech boduje s epicky rozmáchlým románem Lód (Led), který loni vydalo Wydawnictwo Literackie. Román o alternativní historii, dějinách, které se neodehrály, nabízí čtenáři jakousi paralelní realitu, do níž vstupujeme v roce 1924. Ke druhé světové válce nemusí dojít – náraz obřího ledového meteoritu do Země totiž již šestnáct let předtím zmrazil nejen celosvětové klima, ale obrazně i celou společnost. Smrtelný chlad se šíří ze Sibiře, carské Rusko bohatne z prodeje nového nerostu, který srážka s masou ledu vytvořila, vidina výdělku i hrozící katastrofy probouzí v lidech roztodivné touhy i pudy. Možnostem nejrůznějších interpretací vztahujících se i k aktuální současnosti se autor nebrání, přímo naopak. V jeho románovém světě neexistuje ani druhá světová válka, ani samostatné Polsko – čím si vlastně národ zaslouží mít svůj stát? Jak jsou dějinné zvraty křehké a jaká je pozice člověka ve víru historického dění? Je-li Dukajův obraz ke světovému válečnému konfliktu optimističtější variantou, zůstává otázkou...

 

Porota letošní Ceny Kościelských ocenila Dukajovu knihu takto:

Powieść jest próbą stworzenia alternatywnej historii świata w XX wieku. Autor tworzy nie tylko inną wersję dziejów politycznych, ale też wieloaspektowy projekt zawierający niezwykle oryginalne pomysły z dziedziny logiki, ekonomii, historii religii, a także fizyki i filozofii. Wszystkie te dziedziny zostają powiązane siecią współzależności i wplecione w pełną niezwykłych zdarzeń akcję wykorzystującą apokryficzne wersje historii Polski i Rosji. Książka olśniewająca wielkim bogactwem stylów i nawiązań literackich oraz imponującą skalą problematyki należy do najbardziej oryginalnych utworów ostatnich lat.

 

Cenu Kościelských, určenou pro význačné polské prozaiky a básníky či pro literární kritiky mladší čtyřiceti let, uděluje ženevská Nadace Kościelských, jež vznikla v roce 1959, po smrti Moniky Kościelské, manželky básníka, překladatele a především literárního mecenáše Władysława Augusta Kościelského. Nadace Kościelských je jedním z mnoha polských projektů, které se snaží podporovat mladé autory, na rozdíl od četných jiných podobných ocenění se však v Polsku těší nepopiratelné prestiži. Loni jí byl oceněn Mikołaj Łoziński, autor i u nás známého románu Reisefieber. Prvním laureátem se stal v roce 1962 mj. Sławomir Mrożek, mezi jmény vítězů najdeme taková jména, jako je Z. Herbert, G. Herling-Grudziński, T. Konwicki, H. Grynberg, J. Błoński, ale i Adam Michnik. V posledních letech si cenu odnesli např. A. Stasiuk, T. Różycki, M. Tulli nebo J. Dehnel.

 

Ukázku z románu Lód si můžete přečíst na webových stránkách Jacka Dukaje 

Cena Kościelských

 

-mb-

02. 10. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1087980 návštěv, dnes zatím 317 (2 online).