NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Drobečky z Polska v českém divadle v roce 2007

Zkusme se na začátku nového roku ohlédnout nejen za literárním děním v roce 2007, ale i za děním divadelním. Ve starém roce měla v českých divadlech premiéru žel pouze hrstka divadelních her polských autorů. Doufejme, že nám na konci roku nového zabere sčítání letošních premiér trochu víc času.

 

Na začátku února to byla populární zpěvohra Ernesta Brylla s hudbou Katarzyny Gaertnerové Malované na skle ve Východočeském divadle v Pardubicích v režii Jiřího Seydlera, přebásněná Jaromírem Nohavicou; tato hra, inspirovaná životem a smrtí slavného slovenského zbojníka Janošíka a uplatňující postupy lidového divadla, jež měla v Polsku premiéru roku 1970, je u nás natolik populární, že snad není rok, kdy by nebyla znovu nastudovaná v některém českém divadle.

 

O dva měsíce později, 12. dubna, se v pražském Divadle Na zábradlí v prostoru Eliadovy knihovny uskutečnila premiéra hry Pískoviště mladého polského autora Michała Walczaka, jež přenáší téma nenaplněné lásky mezi mužem a ženou na pískoviště, na němž se potkávají dvě děti, chlapeček s plastovým Batmanem a holčička s mrkací panenkou. Světová premiéra hry se konala roku 2003 v Divadle Jerzyho Szaniawského ve Wałbrzychu. V Divadle Na zábradlí ji v české premiéře v překladu Jiřího Vondráčka režíroval Jiří Pokorný, v hlavních rolích se představili Zdena Hadrbolcová a Jan Lepšík.

 

Hned následující den měla premiéru hra Testosteron dalšího současného polského dramatika, scénáristy, filmového režiséra a kritika Andreje Saramonowicze, tentokrát v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v režii Davida Czesaneho. V listopadu pak proběhla premiéra téže hry ve Slezském divadle Opava, tentokrát v režii Michala Langa. Komedie Testosteron, jejíž světová premiéra se odbyla roku 2002 ve varšavském divadle Montownia a jež byla napsána na tělo konkrétním hercům tohoto divadla, vznikla podle autora jako reakce na vlnu memoárů psaných ve stylu Deníku Brigitte Jonesové, a v rámci zápletky, v níž nevěsta odmítá ženicha přímo před oltářem, s humorem nahlíží pro změnu svět mužský.

 

Poslední premiérou hry polského autora v loňském roce, jež se uskutečnila 19. prosince, bylo scénické čtení dramatu Před zlatnickým krámem Andrzeje Jawiena, pravým jménem Karola Wojtyły, pozdějšího papeže Jana Pavla II., jenž své hry obyčejně podepisoval pseudonymem; hru nastudoval režisér Petr Lanta. Poetické drama Před zlatnickým krámem, „meditace o manželské svátosti, přecházející chvílemi v drama“, pojednává o proměnách lásky mezi třemi manželskými páry a je to zároveň vůbec první premiéra divadelní hry této světoznámé osobnosti v českých zemích.

 

Vedle premiér polských her byla v loňském roce česká divadelní kultura obohacena i návštěvami několika polských divadelních souborů; přináším zde tedy jejich stručný přehled:

 

V rámci únorové Přehlídky sólové tvorby pro děti v divadle Minor se českým dětem představil varšavský Walny Teatr s výtvarně laděnou inscenací Motýl. Na konci dubna byla v pražském Švandově divadle na Smíchově v rámci projektu Profil 2007 uvedena dramatizace románu Witolda Gombrowicze Ferdydurke v provedení dvou polských souborů, alternativního Teatru Provisorium a společnosti Kompania „Teatr“. V květnu během festivalu Farma 2007 divadla Farma v jeskyni, opět ve Švandově divadle, přijal pozvání polský antropolog divadla a profesor na Institutu polské kultury Varšavské univerzity Leszek Kolankiewicz, který zde pronesl několik přenášek na divadelní a antropologická témata. Královéhradecký festival Divadlo evropských regionů hostil varšavské loutkové divadlo Gulliver s inscenací Obr. Současná polská scénografie se prezentovala na červnové přehlídce světové scénografie Pražské Quadriennale ve svém růžovém pavilonu, a na samém sklonku prázdnin se během brněnského festivalu pouličního divadla Na prkně, dlažbě i trávě představil polský pantomimický soubor, Teatr AKT z Varšavy. Na zářijovou přehlídku Divadlo v Plzni přijel Teatr Wilama Horzycy z Toruně s inscenací Pláž dánského dramatika Petera Asmussena a říjnu se v Čechách v rámci programu Divadla Continuo Středoevropská putovní divadelní laboratoř představilo světoznámé divadlo Scena Plastyczna KUL z Lublinu, v jehož inscenaci Brázda si spolu se svými studenty zahrál i sám jeho zakladatel a vedoucí Leszek Mądzik. 

 

Recenze představení Brázda

Recenze představení Pískoviště

 

Michala Dolanová 

14. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1087980 návštěv, dnes zatím 317 (1 online).