NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Nové publikace: „Historia Krakowa dla każdego“

V souvislosti s oslavami výročí 750 let od získání magdeburského práva pro město Krakov vydalo Wydawnictwo Literackie knihu Historia Krakowa dla każdego. Jedná se o bohatě ilustrovanou (autorem ilustrací je kreslíř a malíř Ignacy Czwartos) publikaci, která představuje tisíc let dějin Krakova. Autor, Jan M. Małecki, popsal na 324 stranách nejdůležitější historické události, místa a osobnosti. Historická fakta a letopočty se tu nacházejí vedle početných vtipů, legend a zajímavostí. Velkým plusem knihy je její jednoduchý jazyk, díky kterému je publikace vhodná i pro české čtenáře, kteří jen trochu ovládají polštinu.

 

"Aby nie nużyć Czytelnika, zrezygnowano z wszelkich przypisów i odwołań do literatury naukowej, a także nadmiaru dat. Ten brak może zrekompensować dociekliwemu czytelnikowi kalendarium zamieszczone na końcu książki. Ubarwieniu narracji i oddaniu klimatu epoki mają służyć liczne cytaty z oryginalnych źródeł oraz wprowadzone wątpliwości anegdotyczne. Pragnąc zaś przybliżyć opisywane sprawy i zdarzenia, wiązano je z zachowanymi zabytkami – i tymi powszechnie znanymi, i tymi, których się przeważnie, chodząc po mieście, nie zauważa. Nie zrezygnowano też z przypomnienia niektórych legend, zaznaczając jednak, jak się one mają do prawdy historycznej". – fragment „Słowa wstępnego”

 

Jan Marian Małecki – bývalý profesor Ekonomické Akademie v Krakově. Specializuje se na společenské a hospodářské dějiny, zejména na historii měst. Je členem „Polskiej Akademii Umiejętności“ a čestným členem „Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa“.

 

Stránky města Krakov

Krakov v Wikipedii

 -hm-

14. 06. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1087311 návštěv, dnes zatím 179 (5 online).