NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Varšavský Palác kultury a vědy je chráněnou památkou

2. února skončila dlouhá diskuse odborníků i veřejnosti o tom, zda má být varšavský Palác kultury a vědy zařazen na seznam chráněných památek. I přes protesty mnohých architektů, historiků umění či politiků se tak nakonec stalo. Polská metropole tak má vedle Łazienek či Wilanowa další oficiální architektonickou památku. Rozhodnutí je prozatím nepravomocné, do 14 dnů lze proti němu podat odvolání.

 

O zapsání Paláce kultury a vědy na seznam chráněných památek rozhodl varšavský památkový ústav. Podle jeho představitele Macieje Czeredyse je "stavba v současné podobě plně reprezentativním a autentickým svědectvím své doby" a má svou jak historickou, tak uměleckou hodnotu. Bez souhlasu památkářů tak nebude moci dojít k jejím razantnějším úpravám. Názory na to, zda má být Palác kultury památkově chráněn, se často diametrálně odlišovaly - za všechny jmenujme prof. Baraniewského z Ústavu dějin umění Varšavské univerzity, podle něhož se jedná o nejvýznamnější dílo socialistického realismu, a zaslouží si tudíž patřičnou péči, a na druhé straně prof. Kłosiewicze z Fakulty architektury Varšavské polytechniky, který stavbě naopak vytýká její "sovětský původ" a fakt, že v podstatě zničila centrum Varšavy. Již před časem se objevily návrhy "zakrýt" Palác kultury mrakodrapy, které začaly postupně zaplňovat jeho okolí, přebudovat ho na jakési muzeum komunismu (zastáncem tohoto projektu byl i Andrzej Wajda) nebo ho dokonce zbourat.

 

Palác kultury a vědy je nejvyšší stavbou nejen ve Varšavě, ale v celém Polsku. Měří celkem 230,68 m a má 42 podlaží (ve 30. patře, ve výšce 114 m, se nachází oblíbená vyhlídková terasa). Byl postaven v letech 1952-1955 na základě projektu ruského architekta Lva Rudněva, jako "dar národů Sovětského svazu Polsku". Po inicátorovi tohoto "daru", J. V. Stalinovi, byl také nazván Palácem kultury a vědy Josifa Stalina. Architekt Rudněv chtěl palác postavit v polském stylu, objížděl proto známá polská města jako Krakov, Zamość nebo Chełm, aby se tak blíže seznámil s polskou architekturou. Výsledkem bylo několik návrhů, z nichž si polští představitelé vybrali projekt 120metrové stavby. Sověti však nakonec neodolali a palác poněkud zvětšili...

 

Dnes má Palác kultury a vědy více než 3 280 místností a sídlí v něm kromě mnoha firem také např. banka, komplex kinosálů "Kinoteka", divadelní sál, restaurace či kavárny, obchodní pasáž nebo Muzeum techniky. Každoročně se zde pořádají nejrůznější výstavy a veletrhy, např. Mezinárodní knižní veletrh. Chloubou paláce je kongresový sál, největší v Polsku, kam se vejde až 3 000 lidí. Kromě toho také inspiroval celou řadu umělců, vzpomeňme jen na symboliku paláce pro hrdiny Konwického Malé apokalypsy nebo na filmovou komedii Rozmowy kontrolowane, kde je budova zničena, což hlavní hrdina komentuje lakonickým "To się odbuduje"...

 

Jaká bude budoucnost Paláce kultury a vědy? Patrně bude nadále vzbuzovat emoce nejen varšavských obyvatel, patrně však také zůstane významným kulturním i obchodním centrem. Vždyť když se Varšavanů zeptáte, jaký mají k tomuto symbolu bývalého polsko-sovětského "přátelství" vztah, většina z nich výmluvně protáhne obličej - ale také vám pravděpodobně řeknou: "Kam bychom jinak chodili do kina?"

 

Více informací o Paláci kultury a vědy lze získat na oficiální webové stránce PKiN-u nebo na portálu Gazeta Wyborcza.

Přepis diskuse deníku Gazeta Wyborcza na téma Paláce kultury jako chráněné památky najdete zde.

 

-mb-

05. 02. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1087989 návštěv, dnes zatím 326 (4 online).