NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Gauforum ve Varšavě? Polská metropole jak ji neznáte

Pokud jste během svých cest po Polsku navštívili rovněž Varšavu a procházeli jste se po Łazienkovském parku nebo naopak kolem obrovitého Paláce kultury, napadlo vás někdy, jak by toto město vypadalo, kdyby se historie vydala jiným směrem? Ve varšavské galerii Le Guern se nyní můžete téměř doslova projít městem, které by na místě dnešní polské metropole možná mohlo stát, kdyby 2. světovou válku vyhráli Němci.

 

Mladá polská umělkyně Aleksandra Polisiewicz, jež se již delší dobu zajímá o umění PRL-u a "výtvarný jazyk" stalinské či nacistické propagandy, byla již dříve fascinována sovětskými plány na přestavbu Varšavy, k nimž mělo dojít v první polovině padesátých let. Při studiu těchto plánů však ve varšavských archivech a v archivu IPN (Instytut Pamięci Narodowej) narazila rovněž na plány nacistické.

 

Dva takové projekty, byť mnohem obecnější než ty sovětské, vznikly pravděpodobně již v prvních letech 2. světové války. Autorem prvního z nich byl Hubert Gross - ten navrhl zcela nové urbanistické uspořádání Varšavy, z níž se mělo stát jakési provinciální říšské město, téměř desetkrát menší, určené pouze pro zhruba 40 tisíc obyvatel, samozřejmě především Němců. Polákům mělo být vyhrazeno jen malé území v dnešní čtvrti Praga, o rozloze přibližně jednoho kilometru čtverečního. "Die neue deutsche Stadt Warschau" mělo původní Varšavu připomínat snad jen i tak přebudovaným Starým městem a Krakovským předměstím, známou ulicí Aleje Jerozolimskie, přejmenovanou ovšem na Bahnhofstrasse, nebo náměstím Piłsudského nově nesoucím jméno samotného Hitlera... Druhý plán Friedricha Pabsta počítal s vybudováním obrovské Lidové haly na místě Královského zámku, o jehož zboření Hitler rozhodl již v listopadu 1939. Oba projekty byly poprvé veřejně představeny v roce 1995 v Historickém muzeu města Varšavy.

 

Nacistické plány Aleksandru Polisiewicz inspirovaly natolik, že se rozhodla "zhmotnit" je alespoň virtuálně - a výsledkem je aktuální výstava se symbolickým názvem Wartopia I. Nejde o pokus důsledně počítačově realizovat nacistické projekty, jež byly navrch jen málo konkrétní, ale spíše o snahu ukázat, kam mohou podobné utopické a zároveň hrůzné plány vést. V trojrozměrné počítačové vizualizaci se můžete za pomoci joysticku procházet po "známých" varšavských ulicích - a kromě již zmíněné Lidové haly nebo nového Starého města narazíte i  na známé Gauforum, jakési nacistické administrativní sídlo, které si autorka "vypůjčila" z Výmaru, či radiostanici podobnou té, která byla postavena v Gliwicích.  

 

Výstavu Aleksandry Polisiewicz Wartopia I. Berlin: 518, Moskwa 1122 můžete ve varšavské galerii Le Guern navštívit do 17. února 2007. Pokud nebudete mít cestu kolem, můžete si alespoň přečíst recenzi Doroty Jarecké (Gazeta Wyborcza), kde najdete i několik obrázků "nové Varšavy".  

 

-mb-

29. 12. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1056262 návštěv, dnes zatím 405 (1 online).