NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Varšavské povstání: film a diskuse (23.3.)

Film režiséra Jana Komasy Varšavské povstání - filmový experiment, který nemá v dosavadních dějinách kina obdoby. Šest hodin archivních záběrů z Varšavy roku 1944 a šest měsíců práce s využitím nejmodernějších technologií. Tváře a příběhy, které znovu ožily. Promítání filmu doprovodí beseda s ředitelem Muzea Varšavského povstání Janem Ołdakowským a generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem.

 

Varšavské povstání (Powstanie Warszawskie), barevný, 83 min.

Režie: Jan Komasa

Unikátní filmový projekt je svými tvůrci označován jako „první non-fiction válečné drama na světě“. Nejedná se však o hraný dokument: film vznikl pouze z autentických záběrů z roku 1944, upravených a sestříhaných tak, aby vyprávěly ucelený příběh reportérů dokumentujících průběh Varšavského povstání. V kolorovaných a zvukovou stopou doplněných záběrech tak ožívají tváře účastníků událostí před sedmdesáti lety. S celovečerním snímkem Město 44 (Miasto 44, 2014) - který v březnu vstupuje i na plátna českých kin, tento film spojuje jak téma, tak i osoba režiséra.

 

Iniciátorem a producentem filmu bylo Muzeum varšavského povstání, jehož ředitel Jan Ołdakowski bude s generálním ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem diskutovat o úloze moderního muzea v současném vyprávění o dějinách.

 


23. 3. 2015, 18.00 Nová budova Národního muzea (bývalé Federální shromáždění), Vinohradská 1, Praha 1


Vstup je zdarma. Doporučujeme reigistraci na mailové adrese: praga@instytutpolski.org (kvůli počtu sluchátek na tlumočení besedy z polštiny)


Zdroj: Polský institut v Praze


-red-

17. 03. 2015

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1162143 návštěv, dnes zatím 28 (5 online).