NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Co číst o prázdninách?

Samozřejmě polské novinky! Jako první se nabízí svébytný průvodce po Varšavě, nebo spíše varšavských ženách, Kapesní atlas žen Sylwie Chutnik. Výhodou je, že po dočtení můžete navázat další knihou téže autorky, vydanou v letošním roce – Potvory vás nenechají na pochybách, že s polskými ženami není radno si zahrávat. Kdyby snad ještě někdo potřeboval důkaz „do třetice“, nezbývá než sáhnout po jazykově brilantní próze Doroty Masłowské Zabila jsem naše kočky, drahá. Kdo by měl pocit, že bojovné ženy a dívky a jejich moderní jazyk nejsou ideálními společníky pro letní cestování, klasičtěji se lze začíst a nostalgicky zavzpomínat u středoevropského kulinářského cestopisu Café Museum Roberta Makłowicze.

 

Doporučujeme také horkou novinku: antologii nejzajímavějších polských reportáží posledních dvaceti let 20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła, která vyšla na Slovensku, ale česky, a v níž nechybí snad žádné podstatné jméno současné reportérské generace (Tochman, Smoleński, Hugo-Bader, Ostałowska). A pokud vydržíte čekat, k letošnímu výročí Varšavského povstání vyjde výbor z básní Tadeusze Gajcyho v překladu Josefa Mlejnka. Sbírka bude představena 31. července v (A)void Floating Gallery.

 

Sylwia Chutnik: Kapesní atlas žen (Fra 2014, překlad Martina Bořilová, Bára Gregorová, Jen Jeništa a Lucie Zakopalová)

Sylwia Chutnik: Potvory (Argo 2014, překlad Michala Benešová)

Dorota Masłowska: Zabila jsem naše kočky, drahá (Odeon 2014, překlad Bára Gregorová)

Robert Makłowicz: Café Museum (Dokořán 2014, překlad Pavel Weigel)

Mariusz Szczygieł (ed.): 20 let nového Polska v reportážích podle Mariusze Szczygieła (Premedia 2014, překlad Michala Benešová, Bára Gregorová, Helena Stachová a Lucie Zakopalová)

 

-lz-

14. 07. 2014

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1162155 návštěv, dnes zatím 40 (2 online).