NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Zapletení se Zygmuntem Miłoszewským (19. a 20.6.)

Zygmunt Miłoszewski, jeden z nejzajímavějších autorů polské detektivky, v Praze představí svůj román Zapletení vydaný nakladatelstvím Host v překladu Pavla Peče, za nějž získal prestižní polskou cenu pro nejlepší detektivku Velká ráže a byl nominován na Paszport Polityki, ve dvou podobách: zúčastní se projekce adptace románu v Polském, institutu (19. 6. od 18.30) a na autorském četní, kde vystoupí spolu  Markem Šindelkou, laureátem Ceny Jiřího Ortena a letošní Magnesie Litery (20.6. v 19.30, Literární kavárna Fra, Šafaříkova 15, Praha 2). Vstup na obě akce zdarma.

  

Zygmunt Miłoszewski (nar. 1976), novinář a spisovatel, spolupracuje s polským  Newsweekem, kde pravidelně publikuje fejetony. Druhý detektivní román Zapletení (Uwikłanie, 2007) autorovi přinesl cenu Velká ráže pro nejlepší polskou detektivku, kterou před ním získal například básník Marcin Świetlicki nebo Marek Krajewski. Kniha byla přeložena do angličtiny a loni vyšla v překladu Pavla Peče v nakladatelství Host, příběh zfilmoval polský režisér Jacek Bromski. Za pokračování, Zrnko pravdy, byl Miłoszewski nominován na „Pas“ časopisu Polityka v kategorii Literatura, spolu s Mikołajem Łozińským a Szczepanem Kopytem.

 

Zygmunt Miłoszewski navazuje v románu Zapletení na obě klasické tradice detektivního žánru: inspiruje se „drsnou školou“ americké detektivky, které odpovídá postava lehce cynického prokurátora Teodora Szackého, ale samotná zápletka, uzavřená společnost psychoterapeutického sezení v izolovaném klášteře, po níž zůstane mrtvola bez vraha, a překvapivé rozuzlení odkazují spíše k Agathě Christie. Příběh je zasazen do současného Polska, přesněji Varšavy, kterou Miłoszewski nestylizuje do podoby naleštěného velkoměsta, ale ukazuje její reálnou podobu: směs postkomunistického dědictví a příliš rychlé proměny v moderní metropoli. Prostor města tak přirozeně a velmi zdařile doplňuje detektivní zápletku, navíc okořeněnou specificky středoevropským historickým kontextem – vražda je spojena s dávným zločinem z doby komunismu, jehož nitky vedou až do současnosti.

 

Jacek Bromski: Zapletení
(Uwikłanie, 2011, 128 min., polsky s českým simultánním tlumočením)
Režie: Jacek Bromski
Hrají: M. Ostaszewska, M. Bukowski, D. Stenka
 
Filmová adaptace detektivního románu Zapletení Zygmunta Miłoszewského, který vyšel česky v nakladatelství Host. Po projekci bude následovat debata s autorem literární předlohy.

Více zde.

-lz-

13. 06. 2012

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1042493 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).