NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Zlaté Lvy v květnu (35. FPFF)

Za tři týdny, 24. května 2010, bude v Gdyni slavnostně zahájen 35. ročník nejvýznamnějšího polského festivalu. Každý rok uděluje Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Zlaté Lvy za nejlepší polský hraný film, hledá vítěze dvou méně známých, ale stejně důležitých sekcí zaměřených na filmy mladých tvůrců a na nezávislou tvorbu, spojuje, ale i rozděluje, a to nejen kritiky a tvůrce, ale i diváky. Takové České lvy se vším všudy – nevyvážená úroveň nominovaných filmů, překvapivá rozhodnutí poroty i diváků, okázalé zakončení a následné debaty a volání po změnách.

 

Polský festival doslovně křičel po změnách po předloňském ročníku, kdy z mnoha vynikajících filmů porota vybrala ordinární melodrama Malá Moskva (píšeme o tom zde), loni naopak většina kritiků koncentrovala svou pozornost na fakt, že už podruhé zažíváme Gdyni plnou dobrých filmů, a na požadované organizační změny jaksi zapomněla. Až letošní 35. ročník má být oním vytouženým, „jiným“ festivalem. Z plánovaných změn (nový umělecký režisér, nový portál prezentující polskou kinematografii aj.) jsme se bohužel dočkali pouze nového termínu, ale i to je dobrý začátek.

 

Právě květnový termín má být více nakloněn filmovým tvůrcům. Podle organizátorů se většina filmů točí v létě a pokud chtěli autoři film uvést na festivalu v září, museli chvátat s post-produkcí. Takhle mají spoustu času a teoreticky by jarní termín neměl negativně ovlivnit samotnou filmovou tvorbu. Jiným argumentem, kterým je obhajována změna termínu, je lepší umístění Gdyně na festivalovém kalendáři. V termínu hned po Cannes má z Francie přitáhnout filmové producenty a distributory, má poskytnout dost času na přihlášení filmů na podzimní festivaly (Benátky, Toronto, San Sebastian) a na výběr polského kandidáta na Oscara, v neposlední řadě umožní tvůrcům přijet se svými filmy na letní festivaly v Polsku. Můžeme si ale představit, že po filmovém maratónu v Cannes se většině do Gdyně chtít prostě nebude – kritici budou unaveni, producenti budou pracovat na smlouvách s režiséry. Více o změnách-nezměnách letošní Gdyně píše Gazeta Wyborcza zde.


Jména filmů nominovaných na hlavní cenu byly zveřejněny teprve před týdnem. Kvůli snímkům zaslaným poštou a vyhlášení národního smutku (10. – 18. dubna), se zveřejnění nominací posunulo skoro o 3 týdny. Do soutěže se dostala klasická směs úplných novinek, filmů po premiéře, snímků zasloužilých tvůrců, ale i několika debutů. I přes to, že ne všichni autoři, jenž slíbili svou účast, stihli svá díla dokončit, neměli organizátoři se shromážděním dostatečného počtu filmových kandidátů problém. O Zlaté lvy bude nakonec soutěžit 21 snímků:

 

Chrzest (Marcin Wrona)

Cisza (Sławomir Pstrong)

Cudowne lato (Ryszard Brylski)

Dwa ognie (Agnieszka Łukasiak)

Erratum (Marek Lechki)

Fenomen (Tadeusz Paradowicz)

Joanna (Feliks Falk)

Jutro będzie lepiej (Dorota Kędzierzawska)

Kołysanka (Juliusz Machulski)

Made in Poland (Przemysław Wojcieszka)

Mała matura 1947 (Janusz Majewski)

Matka Teresa od Kotów (Paweł Sala)

Milion dolarów (Janusz Kondratiuk)

Mistyfikacja (Jacek Koprowicz)

Nie opuszczaj mnie (Ewa Stankiewicz)

Różyczka (Jana Kidawa-Błoński)

Skrzydlate świnie (Anna Kazejak)

Święty interes (Maciej Wojtyszka)

Trick (Jan Hryniak)

Trzy minuty. 21:37 (Maciej Ślesicki)

Wenecja (Jan Jakub Kolski)

 

Pro více informací o dalších sekcích a doprovodném programu zavítejte na stránky festivalu.

 

-hm-

05. 05. 2010

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1031256 návštěv, dnes zatím 205 (2 online).