NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Válečné hry: příběh plk. Kuklińského v pražském kině Světozor

V souvislosti s 20. výročím červnových voleb roku 1989 v Polsku připravuje Polský institut v Praze ve spolupráci s kinem Světozor promítání dokumentárního snímku Dariusze Jabłońského Válečné hry. Jeho hrdinou je postava, dodnes namnoze kontroverzní, která sehrála v událostech, jež nakonec vyvrcholily prvními částečně svobodnými polskými volbami, podstatnou roli. Plukovník Ryszard Kukliński (1930–2004) sloužil od r. 1947 v Polské lidové armádě, kde byl mj. svědkem příprav na intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. V té době působil v generálním štábu polské armády, na konci 70. let byl polským styčným důstojníkem v hlavním štábu sovětské armády. Již na počátku 70. let však navázal spolupráci s americkou tajnou službou a během následujících téměř deseti let poslal na západ přes 40 tisíc stran interních informací o Polsku, Sovětském svazu i dalších státech Varšavské smlouvy a o jejich vojenských plánech. Informoval CIA i o přípravách na vyhlášení výjimečného stavu, v listopadu 1981 byl však spolu s rodinou z Polska evakuován, neboť mu hrozilo prozrazení. Následně byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Ve Spojených státech žil plk. Kukliński až do své smrti před pěti lety, byť byl v polovině 90. let rozsudek nad ním zrušen. Poláci jej dodnes vnímají jako kontroverzní postavu – část z nich považuje Kuklińského za hrdinu, který napomohl pádu železné opony, druhá část o něm naopak smýšlí jako o zrádci, který zradil Polsko a polské zájmy, jakkoli ty byly v té době v područí zájmů sovětských.

 

Odpovědi na otázky spojené s příběhem plk. Kuklińského i kořeny jeho nejednoznačného hodnocení se ve svém snímku snaží hledat i Dariusz Jabłoński. Dokument Válečné hry je prvním snímkem, který se snaží tak rozsáhle mapovat životní příběh plk. Kuklińského. Jabłoński jej natáčel mnoho let, navštívil přitom celou řadu zemí a natočil více než sto hodin rozhovorů s lidmi, kteří přišli s Kuklińským do kontaktu. Ve snímku tak vystupují jak Kuklińského polští nadřízení (generál Jaruzelski nebo Czesław Kiszczak, v r. 1981 ministr vnitra), tak někteří z tehdejších čelních vojenských představitelů Varšavského paktu (maršál Viktor Kulikov, generál Anatolij Gribkov) či lidé, do jejichž rukou putovaly Kuklińským předávané informace (např. poradci amerických prezidentů Cartera a Reagana Zbigniew Brzeziński a Richard Pipes). Nechybí ani Kuklińského blízcí a přátelé, další spolupracovníci na polské i americké straně, Jerzy Urban, mluvčí Jaruzelského vlády, který po Kuklińského vycestování do USA informoval o odhalení jeho případu, nebo Lech Wałęsa. Ve filmu je rovněž představena řada dokumentů z mnoha zdrojů, mimo jiné i z archivů tajných služeb, z nichž některé jsou odhaleny vůbec poprvé. Vše doprovází bohatý fotografický materiál a speciální počítačová animace dokumentující tehdejší mocenské a vojenské rozdělení Evropy.

 

Celovečerní dokumentární film Válečné hry bude promítnut ve čtvrtek 18. června od 19.00 v pražském kině Světozor (Vodičkova 41, Praha 1). Po filmu bude následovat beseda s režisérem snímku a Petruškou Šustrovou. Vstupenky lze zakoupit v kině Světozor nebo objednat e-mailem na institut@polskyinstitut.cz.

 

Válečné hry
(Gry wojenne, 2008, 110 min.), polsky s českými a anglickými titulky
Režie: Dariusz Jabłoński

Polský institut

-mb-

16. 06. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1042507 návštěv, dnes zatím 156 (4 online).